Хуманоиден робот постави световен рекорд за най-дълго ходене 02 декември, 2025
Робот
Снимка: БГНЕСБазираната в Шанхай компания AgiBot постави нов световен рекорд. Нейният робот AgiBot A2 измина 106 286 километра без спиране, което беше записано в Книгата на рекордите на Гинес като най-дългото разстояние, изминато от хуманоиден робот. AgiBot съобщи, че маршрутът е минавал от езерото Джинджи в Суджоу до Северния бунд в Шанхай.
Преди няколко седмици почти 70% от роботите, участващи в полумаратон заедно с хора, не успяха да стигнат до финалната линия. A2 обаче измина разстояние, повече от два пъти по-дълго от стандартен маратон, без да се изключи.
Роботът AgiBot A2 използва собствена система ActionGPT, която обработва текст, реч и изображения. Той тежи приблизително 69 кг, висок е приблизително 1,7 м и има сменяема батерия от 700 Wh, монтирана на гърба му, осигуряваща до два часа работа.
Модулният му дизайн позволява персонализиране към специфични съоръжения или сценарии. За автономна навигация, A2 е оборудван с шест камери и далекомери, осигуряващи 360-градусова видимост. Поддържа се дистанционно управление, включително наблюдение чрез смартфон. Отделна версия, A2-W, вече се използва във фабриките на Fulin Precision, където роботът помага за преместването на материали и изпълнението на повтарящи се задачи.
По-рано бе съобщено, че ръководителят на охраната на Figure е бил уволнен заради предупреждения за роботите на компанията. Уволнението последва доклад, че роботът е способен да смачка човешки череп.
Хороскоп Виж всички
Новини
Шакира, J Balvin и други призовават за подкрепа след земетресението в Колумбия
Никол Кидман загатва за „Малко магия“ в снимки от площадката на „Приложна магия 2“
Тридневен празник на музиката отново ще събере хиляди в софийското село Железница
Зендая и Том Холанд с тайно сватбено тържество
Температурите скачат до 38° в сряда, после идва захлаждане
Православната църква почита Свети апостол Матий
Теодора загърби миналото, избра себе си и представи "Най-доброто заслужавам"
Отлични условия за наблюдение на метеорния поток Персеиди през август
Столичната община раздава безплатна вода и през почивните дни
Лепа Брена претърпя лек инцидент на сцената в Будва
Белгия е най-големият износител на бира в ЕС на фона на спад в експорта за 2025 година