КНСБ настоява за отлагане на либерализацията на пазара на електроенергия 24 октомври, 2023
След президентското вето на промените в Закона за енергетиката, които предвиждаха либерализация на пазара на електроенергия за битови потребители от 1 януари 2024 г., КНСБ излезе с позиция, в която настоява за отлагане на реформата.
В позицията си синдикатите посочват, че премахването на цените на регулираните цени за битовите потребители на ток ще доведе до тежки социални проблеми поради "опасността от рязък скок на цените и невъзможността на битовите потребители да се адаптират към новите условия".
От КНСБ заявяват, че в България близо 2 млн. българи са енергийно бедни и не могат да покрият разходите си за отопление, а 28% не могат да поддържат дома си достатъчно топъл. Синдикатите припомнят, че и България е сред страните с най-висока енергийна бедност в ЕС.
За да се защитят енергийно бедните домакинства, КНСБ настоява за отлагане на реформата на пазара с оглед осигуряване на достатъчно време за адаптиране към промените.
Синдикатите предлагат създаването на фонд, който целево ще компенсира енергийно бедните домакинства, прилагането на диференциран подход и целеви компенсации за енергийно бедните домакинства и други.
Хороскоп Виж всички
Новини
Брюксел настоява Meta да промени алгоритмите на Facebook и Instagram
Проектирането на Околовръстния път на София между „Бъкстон“ и „Люлин“ започва в края на годината
Прея представи нов сингъл с усещане за лято, море, скали и вятър
Ая и Emil TRF - една неочаквано добра комбинация в "Катастрофа"
Мальовица отново събира туристически групи и семейства от цялата страна
Първо Лятно училище по фолклор събира деца в Кюстендилско
Замърсяване с пластмаса в Гърция: Доклад на WWF откри микропластмаси по крайбрежието
524-метрова водна стена: Историята на най-мощното мегацунами в Аляска
Почина рок легендата Бони Тайлър на 75-годишна възраст
Беатрис - новото име на музикалната сцена в България
Отиде си голямата поетеса и автор на обичани песни - Надежда Захариева