Славните български царе оживяват в 3D мапинг във Велико Търново 24 октомври, 2025
Хан Крум и цар Симеон, битката при Беласица, трагичната смърт на цар Самуил и неговите войни, делата на двамата братя Теодор и Асен ще оживеят в спектакъла "Дързостта на царете“, част от официалната програма за 840-годишнината от въстанието на болярите Петър и Асен и възстановяването на българското царство.
3D мапингът ще е във вътрешността на църквата "Св. Димитър“ - там, където всичко започва преди 840 години. Спектакълът ще възкреси паметта за славното минало и силата на българската кръв, които ще променят хода на историята на Димитровден, през есента на 1185 година.
Проектът е инициатива на Община Велико Търново с подкрепа на Регионален исторически музей-Велико Търново.
Историческият мапинг ще бъде излъчван на 24, 25, 26, 27 и 28 октомври във времето от 9:00 до 18:00 часа.
На 24, 25 и 26 октомври достъпът до църква-музей "Св. Димитър“ и излъчванията на интериорния 3D мапинг ще са с вход свободен.
По повод годишнината от въстанието на Асеневци през трите дни отворени за безплатни посещения ще са и църквите-музеи "Св. 40 мъченици“ и "Св. Георги“ в квартал Асенов“.
За още новини от страната – слушай радио Веселина-най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
"Седем милиарда" - последната песен от новия албум на Джена
Анелия представи ексклузивно в радио Веселина "Великан" и обяви най-мащабния си концерт - "Първите 25"
Eurovision 2026 във Виена: 35 държави ще участват въпреки бойкота на Израел
Джакпотът на Powerball достигна почти 1,1 млрд. долара – шестият по големина в историята
Папи Ханс представи „Умирам да живея“ – втори сингъл с ретро ритъм от албума „Слънцето“
Всеки може да стане таен Дядо Коледа и да зарадва деца от цяла България
Смъртта на режисьора Роб Райнер и съпругата му шокираха Холивуд
Мъгли и облаци ще бележат новата седмица
Романтичен уикенд в киното с "Докато вечността ни раздели"
Що е то детокс?
Теодора планира още проекти в модерен етно стил