От 8 октомври започват санкции за нелоялни търговци 30 септември, 2025
От 8 октомври влиза в сила нов етап от прилагането на Закона за въвеждане на еврото в България – започва налагането на реални санкции срещу търговци, които не спазват разпоредбите. Периодът на адаптация, когато институциите даваха единствено предписания, приключва.
На заседание на Механизма за еврото, свикано от премиера Росен Желязков, стана ясно, че КЗП и НАП ще провеждат съвместни проверки. Санкции ще има за компании, които без икономически причини повишават цените на стоки и услуги.
Според закона всички идентифицирани 256 големи търговци на хранителни стоки, напитки и лекарства с годишен оборот над 10 млн. лв. са длъжни ежедневно да публикуват в машинночетим формат данни за цените на продуктите от т.нар. голяма потребителска кошница. Тази информация ще се анализира чрез платформата „Колко струва“.
„Разчитаме на тяхното съдействие в изпълнението на закона“, подчерта премиерът и допълни, че ценови промени ще се признават само при реални икономически фактори, като разходи за енергия, заплати, горива или социални плащания. Всяко друго поскъпване ще се третира като необосновано.
Желязков увери, че пазарът разполага с достатъчно механизми за защита на потребителите и че еврото не трябва да бъде извинение за покачване на цените.
Утре в Народното събрание предстои разглеждане на промени в Закона за защита на конкуренцията, свързани със секторните анализи на КЗК. По думите на премиера целта е да се осигури нормално функциониране на пазара и да се противодейства на нелоялните практики, особено в предстоящите месеци, когато темата за цените ще бъде чувствителна.
За още любопитни новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Три милиона бездомни котки обитават улиците на Гърция
Бул. „Тодор Каблешков“ вече е напълно завършен в София
БПЦ няма да лети за Благодатния огън заради войната в Близкия изток
Боядисване на яйца, спортни игри и шествие на Велики четвъртък в София
„Златни младоженци“ ще си кажат отново „Да“ в Търговище
Прощаваме се с Михаил Белчев - една от най-ярките личности в българската музика и култура
Виена вдигна глобите за изхвърлен фас на 70 евро
Как ще се движи градският транспорт в София в нощта на Възкресение
Кой ще е енергийно беден? Кабинетът прие нови критерии
„Благодаря“ събира фолклор и опера с послание за вяра и сила
Ученици от цялата страна отбелязват 150-годишнината от Априлското въстание