Велико Търново ще е център на тържествата за 117 години независима България 22 септември, 2025
По традиция на 22 септември честванията във Велико Търново ще започнат от църквата "Св. 40 мъченици", където през 1908 г. княз Фердинанд обявява България за независима държава.
След това празничното шествие ще се отправи съм историческия хълм "Царевец", където с военен ритуал ще бъде издигнат националния трибагреник. Празничната програма ще продължи през целия ден, а кулминацията ще бъде тържествената заря-проверка на площада пред крепостта "Царевец".
В града вече започна един от съпътстващите фестивали – Нощ на Самоводската чаршия, а в неделя бе открит и Международният фестивал на военните духови оркестри.
В Нощта на Самоводската чаршия посетители от цял свят могат видят майсторски творби, да опитат биопродукти и автентични ястия. Емблематичната занаятчийска улица всяка вечер се превръща и в открита сцена за талантливи музиканти.
В неделя бе открито и 18-ото издание на Фестивала на военните духови оркестри – единствен по рода си фестивал, който неслучайно се провежда във Велико Търново – през 1879 г. в града е прозвучал първият духов оркестър.
150 нови пейки са монтирани в три от най-посещаваните паркове на Велико Търново. Целта е да се подобрят зоните за отдих в старата столица. Поставянето им започна в дните преди Деня на Независимостта - 22 септември.
100 нови пейки подобряват средата в парк "Дружба". Поставени са и нови кошчета за отпадъци. Пейките са осигурени от Община Велико Търново по желание на хората.
В парковете "Колю Фичето" и "Марно поле" също ще бъдат монтирани 50 нови пейки. Подновяването и обогатяването на парковата мебел във всички зони за отдих в града ще продължи на етапи и занапред.
За още новини от страната – слушай радио Веселина-най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Пепа се завръща на музикалната сцена с балада
Първа помощ: Как да спасим живот в първите решаващи минути
Май идва с амплитуди: От -3° в планините до 35° в края на месеца
БДЖ пуска нов нощен влак по Подбалканската линия за лятото
Хасково е домакин за 23-ти път на Националния фестивал на камерния танц
Конкурс "Природата има нужда от нас" предизвиква деца и ученици в Смолян
Две пълнолуния и Синя луна очакваме през май 2026 г.
Lady Gaga и Doechii с общ хит за The Devil Wears Prada 2
NASA изключи инструмент на Voyager 1, за да пести енергия
Кралят на попа се превърна в краля на боксофиса
Елхово ще има модерен градски парк край река Тунджа