Парк "Бедечка" в Стара Загора с престижна европейска награда и фестивал на открито 18 юни, 2025
Историята на парк „Бедечка“ в Стара Загора спечели престижната Награда за европейско наследство на Европа Ностра - най-голямата и най-влиятелна европейска организация за опазване на културното наследство на Стария континент.
Отличието идва в категорията “Ангажиране на гражданите и повишаване на осъзнатостта”. В своята категория Бедечка е наредена до усилията за реставрация на Нотр Дам в Париж, приобщаващите практики за опазване на наследството в Каса Батльо на Гауди в Барселона и др.
„Бедечка“ е природен парк в град Стара Загора, който е дом на над 150 вида животни и растения, някои от които застрашени от изчезване. Паркът, застрашен от няколко противоречиви плана за застрояване, се превърна в общностен символ за опазване на природа и култура. Зад наградата стоят Творческият колектив „На улицата“ и гражданската група „Запазете Бедечка“.
Наградата ще бъде обявена в Стара Затова този петък, по време на концерта на Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, част от фестивала "На зелено 3". Третото издание на Бедечка фест ще продължи до 22 юни.
След успешните първи две издания, тази година фестивалът отново предлага пълни дни с работилници за деца, спорт и изкуство в парковата среда, кино и много музика при вход свободен.
Фестът е уникален с това, че е сред природата, но е близо до всички удобства на града. Предлага чудесна възможност за уикенд туризъм до Стара Загора.
За още новини от страната – слушай радио Веселина-най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Ива и Велислава Костадинови разказват история за любовта
За първи път групи от САЩ и Индонезия идват за „Сурва“ в Перник
Bruno Mars обяви новия си солов албум „The Romantic“
Сънната апнея: тихият саботьор на здравето
НАСА обмисля спешна евакуация на Crew-11 от МКС поради здравословен проблем
Община „Тунджа“ посвети календара си за 2026 година на местните народни носии
Netflix пуска документален филм за финала на Stranger Things като подарък за феновете
БНБ въвежда извънредно работно време в съботите за обмяна на левове в евро
Фастингът сам по себе си не подобрява метаболизма без намаляване на калориите
Кои са най-очакваните филми през 2026 година
Галина Димитрова посреща Ивановден с „Брей Иване, Калояне“