София посреща Нова година без фойерверки 27 декември, 2024
И тази година в София няма да има фойерверки и заря в новогодишната нощ. Вместо това, специално светлинно шоу ще радва столичани и гостите на града. То е част от програмата на новогодишния концерт на площад „Княз Александър I“, организиран от Столична община.
От общинската администрация призовават гражданите да се въздържат от използване на пиротехнически изделия. Те напомнят, че в София е забранено употребата на открито на фойерверки (категории F2 и F3), с изключение на периода от 18:00 ч. на 31 декември до 02:00 ч. на 1 януари. Нарушителите подлежат на глоба от 100 до 300 лева или имуществена санкция от 300 до 500 лева.
Категория F1 включва безопасни изделия като бенгалски огън и “пукащи” топчета, докато F2 и F3 обхващат популярните пиратки, ракетки и пиробатерии.
Контрол и санкции
Спазването на забраната ще се следи от 10 патрулиращи екипа в София, съставени от служители на КОС-СДВР и районните управления. Те работят по специален план от 5 декември и освен за употреба на забранени пиротехнически средства, наблюдават и за незаконна продажба или нарушения при търговията с такива изделия.
От 1 март 2022 година, с промени в Наредбата за обществения ред, беше наложено ограничение върху използването на пиротехнически средства на територията на Столична община. Според експерти, безконтролното използване на фойерверки причинява шумов стрес за деца, хора с увреждания и животни, замърсява въздуха и може да доведе до материални щети.
Новогодишната нощ в София обещава да бъде вълнуваща, но и отговорна, с акцент върху здравето, сигурността и околната среда.
За още любопитни новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Министерството на туризма обмисля нови ваучери за почивка
Евровизия 2026 започва: DARA открива втория полуфинал във Виена
За пръв път от 53 години - български филм се състезава за "Златната палма" в Кан
Обновеният парк „Калето“ в Свищов отвори врати за туристи
Хорърът Backrooms дебютира в кината през май
ВМА се включва в националната кампания за превенция на хипертонията
DARA ще гостува на Ерос Рамацоти в Италия
Биляниш и Лео в "Татуировка" – любовта оставя белези завинаги
Даниела Петрова: Светът се променя! Готови ли сме?
Шумен и Ловеч празнуват в деня на Светите братя Кирил и Методий
Жега, гръмотевични бури и рязко застудяване