Светът отбелязва 25 години борба срещу насилието над жени и момичета 25 ноември, 2024
На 25 ноември отбелязваме 25-ата годишнина на Международния ден за премахване на насилието срещу жени и момичета.
Кампанията на ООН тази година е под наслов: „На всеки десет минути е убита една жена. Без извинение. Обединявайте се за прекратяване на насилието срещу жени.“
Според данни на ООН-Жени, почти една на всеки три жени в света е преживяла психическо и/или сексуално насилие поне веднъж в живота си.
През 2023 г. повече от 85 000 жени са били убити от партньора си или от член на семейството.
Тези шокиращи числа показват, че насилието над жени и момичета остава глобален проблем, изискващ единен и решителен отговор от обществата и държавите, подчертават от Министерството на външните работи на България.
От 25 ноември до 10 декември, които съвпадат с Международния ден на правата на човека, ще се проведат дни на активизъм срещу основаното на пол насилие.
България, като държава членка на ООН и Европейския съюз, и като част от Съвета на ООН по правата на човека за периода 2024–2026 г., поставя акцент върху борбата с всички форми на насилие над жените и момичетата. Защитата на техните права и овластяването им са ключови приоритети на външната политика на страната.
За още новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Sofia Christmas Fest открива ледена пързалка върху фонтаните пред НДК
НОИ: Пенсионерите в чужбина подават годишна „декларация живот“
Повечето българи смятат, че преходът не е приключил и демокрацията не е истинска
Най-емблематичната поза на Фреди Меркюри бе увековечена със специална монета
Олимпийският огън ще премине от Неапол през Рим до Милано
Община Свищов отличи 32 деца за добри постъпки през годината
България влиза в топ 10 на страните с най-натоварен трафик в света
Цените на горивата у нас продължават възхода си въпреки отсрочката за „Лукойл“
Пловдив открива зала „Африка и Австралия“ и първото зоокафе в България
„Зрителна измама 3“ оглави боксофиса в Северна Америка
Весела се завърна на сцената с "Къде си"