България иска подкрепа от ЕС заради щети от суша и пожари 10 септември, 2024
България поиска активиране на средства от земеделския резерв на Европейския съюз заради щетите от сушата и пожарите през лятото.
Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на неформално заседание на министрите по земеделие и рибарство в Будапеща.
Страната пострада сериозно през юли и август от неконтролируеми пожари, влошени от високи температури и продължително засушаване.
Унищожени бяха животни, пчелни семейства, кошери, храна за животни, техника, селскостопански съоръжения и домове.
Министър Тахов подчерта необходимостта от спешни мерки и изтъкна важността на адекватната защита при търговията със земеделски стоки с трети страни за запазване на устойчивото земеделско производство в ЕС.
България също така изпрати писмено искане към Комисията да задейства защитен механизъм за българските производители на яйца заради негативни пазарни тенденции, причинени от интензивния внос от Украйна от началото на 2024 г. Министър Тахов съобщи, че страната ще повдигне въпроса и на предстоящото заседание на Съвета поради сериозното безпокойство сред представителите на сектора.
За още новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Гастрит - какви са причините, симптомите и как да се справим?
Приключения за малки и големи организират край Казанлък на Велика събота
Православният свят отбелязва Велика събота преди Възкресение
Теа Тайрович и Дадо Полумента покоряват Балканите с дуета "Шамар"
Великден с делфините във Варна ще бъде безплатен за децата до 12 години
Православният свят отбелязва Разпети петък
Три милиона бездомни котки обитават улиците на Гърция
Бул. „Тодор Каблешков“ вече е напълно завършен в София
БПЦ няма да лети за Благодатния огън заради войната в Близкия изток
Боядисване на яйца, спортни игри и шествие на Велики четвъртък в София
„Златни младоженци“ ще си кажат отново „Да“ в Търговище