Хасково посрещна чудотворната икона „Златна ябълка“ 14 август, 2024
Чудотворната икона на Света Богородица - ”Златна ябълка”, която по традиция идва в Хасково преди Голяма Богородица на 15 август, донесе Пловдивският митрополит Николай, който бе посрещнат в църквата “Успение Богородично”. Нейният дом е асеновградският храм "Света Богородица Успение".
Митрополит Николай отслужи Празнична вечерня с Молебен канон на Пресвета Богородица и благослови Хасково и неговите жители.
Чудотворната икона на Майката Божия, наречена „Златна Ябълка” датира от 1620 г., зографът е неизвестен, но се предполага /според експерти изкуствоведи/, че произходът ѝ е от Атон. Сребърната ризница на иконата е от по-късен период – 1834 г. и от надписа върху нея – „Анна ке Георгиус”, става ясно, че това са благодарни дарители, благоукрасили иконата.
Чудото извършено от Майката Божия с неплодната жена е станало през 1765 г. и е описано от Ананий Клинис, тогавашен игумен на манастира „Св. Св. Кирик и Иулита”. Текстът гласи: „Празникът наречен Златна ябълка се чества на петата събота от Великия пост. Това е местен празник, свързан с чудо, извършено от Майката Божия чрез нейната свята икона през 1765 г.“.
За още любопитни новини – слушай радио Веселина - най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Нощните карания на Витоша стартират с официалното откриване на писта „Витошко лале 1“
Мобилните приложения увеличават шансовете за успешно отказване от тютюнопушенето
Сценаристите на „Stranger Things“ обвинени в използване на ChatGPT за финалния сезон
ЦСКА почита Димитър Пенев с паметник в Борисовата градина
Учениците в област Варна ще учат онлайн заради грипната епидемия
В Плевен ще има още два безплатни концерта „Ако си дал“, посветени на Емил Димитров
България влезе в топ 15 на света по консумация на бира според глобален доклад
Въвеждат нови правила при обмяна на левове в евро до 5000 евро
Джулия Робъртс e впечатлена от сценария за „Бандата на Оушън 4“
Клои Жао представя „Хамнет“: Неразказаната история зад най-великата драма на Шекспир
Китай създаде първия софтуер за синхронизиране на времето между Луната и Земята