
Италия е шампион по най-много обекти на световното наследство на ЮНЕСКО 29 юли, 2024

ЮНЕСКО обяви древния римски път Виа Апиа за 60-ият обект на световното наследство в Италия.
"Кралят на пътищата" е най-ранният и стратегически път за военни завоевания, построен от древните римляни и свързва Рим с пристанището Бриндизи на юг.
Виа Апия е построен по времето на републиканците в Древен Рим (312 г. пр. Хр.) и носи името на владетеля, който го е построил - Апий Клавдий Цек. Този път е бил използван за свързване с Гърция, Египет и Мала Азия. Трасето на древния път преминава през повече от 70 селища, 15 парка, 12 града и четири области.
На всяка римска миля от пътя е имало стълб, който обозначавал разстоянието и надпис, кой император е управлявал по това време. На всеки 19 мили имало обособени места за отдих. Двадесет и пет университета в днешно време изследват Виа Апия.
Днес първите 17 км от калдъръмения път са запазени и се съхраняват в археологическия парк Appia Antica в южната част на Рим. По него има гробници и вили от републиканския и императорския период. В Древен Рим благородници и генерали често са били погребвани покрай пътищата с цел известна прослава, тъй като всеки пътник е научавал името на погребания и неговата доблест. Там се намират и първите еврейски и християнски катакомби.
Виа Апия се свързва и със въстанието на Спартак. След потушаването му, 6000 воини са разпънати на кръст по протежението на пътя.
Италия е страната с най-голям брой обекти и исторически артефакти, включени в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.
За още любопитни новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини

Теодора и Илиян Сандрев представят истинска фолклорна магия

Празник с кауза организира болницата в Габрово

От днес винетките поскъпват

Фолклорен спектакъл в Стара Загора: "Фолклорен диалог" обединява два елитни ансамбъла

Засилени проверки по пътищата за майските празници: жандармерия и пътна полиция с мащабна акция

Гуцанов: Няма да се отнемат права на пенсионери, а системата ще се надгражда внимателно

"C’est La Vie": Музикалният наръчник за живота от Дара Екимова

В Копривщица започва отбелязването на 149 години от Априлското въстание

Музеят в Търговище с нова инициатива - „Мога като баба, мога като дядо”

Готвят реформа в пенсионната система: обсъждат по-високи осигуровки и пътна карта за промени

Рада и Здравко Мандаджиеви - семейство извън стереотипите
