Колоректалният карцином 20 април, 2024
Колоректалният карцином е третият най-често срещан рак в света след рака на белия дроб при мъжете и след рака на гърдата при жените. Обхваща приблизително 10% от всички случаи на рак и е втората водеща причина за смъртни случаи, свързани с рак в света. Броят на диагностицираните пациенти у нас е съпоставим с този в останалите европейски държави, но в България той води до много по-голяма смъртност, защото в повечето случаи се диагностицира в напреднал стадий.
Какви са рисковите фактори за колоректалния рак и защо у нас повечето онкоболни биват диагностицирани твърде късно? Какъв е пътят на пациента, след като получи тази диагноза?
Какви оперативни техники за лечение се прилагат при колоректалния карцином и каква е превенцията?
По тези и още въпроси в предаването "Доктор здраве" говори доц. д-р Лъчезар Джонгов, началник на Клиника по коремна хирургия в Университетска Специализирана Болница за Активно Лечение по Онкология "Проф. Иван Черноземски" .
Цялото интервю чуйте тук:
Хороскоп Виж всички
Новини
Спад на температурите, валежи и градушки през новата седмица
Благоевград предлага 16 климатични убежища от жегата
"Утре ще е късно" - нова изненада от Симона Загорова
Фестивалът Стъклена плетеница започва в архитектурния резерват Боженци
AI в медицината - част II
Честванията на Шипка ще са с вход свободен за Паметника на свободата
Предлагат въвеждане на воден режим в Кюстендил заради сушата
Агенцията по заетостта отпуска финансови стимули за преселение в малки населени места
Васил Терзиев опроверга информациите за глоби за детски рождени дни в парковете в София
Дара Екимова „улавя“ пулса на деня в „Дигитално“
Цветелина Янева отново показа класа и клип на световно ниво