Чипровци се готви за 9-тия фестивал на прочутите си килими 14 април, 2024
Тази година Община Чипровци за девети пореден път организира традиционния фестивал на Чипровския килим.
Събитието ще се състои от 26 до 28 април на централния площад „Чипровско въстание“, а целта е да се представи традицията в занаята, но и навлизането на съвременни мотиви в тъкаческите произведения.
Поканени са производители и търговци на килими и сувенири, занаятчии, творци и автори на книги, които да представят своите произведения. В програмата са включени състезания, изложби и концерти. Сред музикалните гости на фестивала ще бъдат Бойка Дангова, Ана-Мария, Юнона и 100 Кила.
Чипровските килими са признати от ЮНЕСКО като част от световното културно наследство и са известни по цял свят заради сръчно изтъканите си фигури, които първоначално са били червено-черни, но по-късно цветната палитра за изработката им се обогатила. На част от тях е изтъкана и годината им на производство.
За още любопитни новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Мобилните приложения увеличават шансовете за успешно отказване от тютюнопушенето
Сценаристите на „Stranger Things“ обвинени в използване на ChatGPT за финалния сезон
ЦСКА почита Димитър Пенев с паметник в Борисовата градина
Учениците в област Варна ще учат онлайн заради грипната епидемия
В Плевен ще има още два безплатни концерта „Ако си дал“, посветени на Емил Димитров
България влезе в топ 15 на света по консумация на бира според глобален доклад
Въвеждат нови правила при обмяна на левове в евро до 5000 евро
Джулия Робъртс e впечатлена от сценария за „Бандата на Оушън 4“
Клои Жао представя „Хамнет“: Неразказаната история зад най-великата драма на Шекспир
Китай създаде първия софтуер за синхронизиране на времето между Луната и Земята
Най-големият айсберг в света става яркосин преди пълното си разпадане