Вече има достъпен изкуствен интелект на български език 05 март, 2024
Институтът INSAIT към Софийския университет “Св. Климент Охридски“ обяви стартирането на чат приложението на BgGPT.
Първият езиков модел от последно поколение на български език вече може да се ползва от всеки безплатно на адрес https://chat.bggpt.ai.
Моделът може да пише текстове, анализи, прогнози и отчети. Някои от сферите, в които BgGPT ще бъде полезен са образование, публична администрация, счетоводство и други.
Публичният достъп до чата на BgGPT и моделите зад него са част от мащабната стратегия на INSAIT за развитието и внедряването на изкуствения интелект в България. В този контекст INSAIT партнира с десетки български частни и държавни организации, които предоставят публични данни - например НАП, АПИС, „Просвета“, „Lex.BG“ и други. Партньорствата включват предоставяне на публични данни за подобрението на модела и реализиране на пилотни проекти.
За още новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Bruno Mars обяви новия си солов албум „The Romantic“
Сънната апнея: тихият саботьор на здравето
НАСА обмисля спешна евакуация на Crew-11 от МКС поради здравословен проблем
Община „Тунджа“ посвети календара си за 2026 година на местните народни носии
Netflix пуска документален филм за финала на Stranger Things като подарък за феновете
БНБ въвежда извънредно работно време в съботите за обмяна на левове в евро
Фастингът сам по себе си не подобрява метаболизма без намаляване на калориите
Кои са най-очакваните филми през 2026 година
Галина Димитрова посреща Ивановден с „Брей Иване, Калояне“
Избираме думите, белязали изминалата година в България
Три суперлуни и рядка Синя луна в небето през 2026 година