Фестивал за ново българско кино ще се проведе в Бургас 05 юни, 2023
Фестивалът за ново българско кино "Киноваканция" ще се проведе за втора поредна година в Бургас в дните от 17 до 21 юни.
В селекцията попадат филми като „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов, „Случаят Тесла“ на Андрей Хадживасилев, „Изкуството да падаш“ на Орлин Милчев, „Васил“ с участието на Иван Бърнев, „Български кораб пътува в бурно море“ на Петринел Гочев, „Оловният войник“ на Костадин Бонев и „Войник на съдбата“ на Касиел Ноа Ашер.
Веднага след софийската премиера в Бургас ще бъде представен и документалният филм на Антоанета Бачурова и Владимир Люцканов „Отскубнати до корен“, разказващ за паметта и за невежеството, помело след 9 септември 1944 г. една класа с европейско образование, познание и опит, вместо да се възползва от нейните достижения.
След успеха на „Второто Освобождение“ на Светослав Овчаров и Светла Цоцоркова миналата година и през тази година фестивалът ще продължи да показва и филми на актуална обществена тема.
През 2023 г. в програмата такъв е филмът „Една провинциална болница“ на Илиян Метев, Иван Чертов, Златина Тенева, който бургаската публика имаше възможността да гледа и по време на "София филм фест на брега".
Почетен гост на фестивала ще е Мария Статулова, която е родом от Бургас и през тази година отбелязва своя 70-годишен юбилей.
Хороскоп Виж всички
Новини
София празнува 24 май с шествие, концерти и 24-часов маратон
Плевен чества 24 май със 100 минути автентични хора̀ от цяла България
Екранът и децата
Ямбол празнува Свети дух със звезди от La Bouche и Milli Vanilli
Музеи, галерии и културни пространства отварят врати за цялото семейство
КНСБ с остра позиция срещу орязването на заплати в бюджет 2026
Общинският съвет в Бургас подкрепи домакинство на Евровизия
Рядък фрагмент от Айфеловата кула продаден за 450 160 евро
Глория: Пътят от рози към "Най-добрите"
Вениамин за дуетната версия на „Юлска нощ“: "Няма случайни срещи и моменти”
Борис Илиев с нова емоционална изповед за любовта, която остава