От днес и в София ще има планетариум 25 ноември, 2022
Първият планетариум в София ще бъде открит днес пред Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Досега София беше единствената европейска столица без планетариум.
СОФИЯ ЩЕ ИМА "ЛЕДЕН ПАРК" КАТО ВИЕНА, ПАРИЖ И ЛОНДОН
Планетариумът е създаден по проект на Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“, с който екипът им спечели наградата в конкурса „Предприемач в науката“ на Фондация „Карол – Знание“. Конструкцията на планетариума е разработена от авиционните инженери Недислав Веселинов и Янислав Мирков.
Диаметърът на купола е 5 метра, височината му е 4,6 метра, а капацитет на посещения - до 15 души.
Още утре софийският планетариум ще отвори врати за най-нетърпеливите си първи посетители. В него ще бъдат прожектирани научно-популярни филми за Вселената, океаните и Земята, както и анимационни филми за най-малките в куполен формат. Звездната зала може да се наема за лекции, презентации, обучения и даже фирмени партита.
Хороскоп Виж всички
Новини
"Утре ще е късно" - нова изненада от Симона Загорова
Фестивалът Стъклена плетеница започва в архитектурния резерват Боженци
AI в медицината - част II
Честванията на Шипка ще са с вход свободен за Паметника на свободата
Предлагат въвеждане на воден режим в Кюстендил заради сушата
Агенцията по заетостта отпуска финансови стимули за преселение в малки населени места
Васил Терзиев опроверга информациите за глоби за детски рождени дни в парковете в София
Дара Екимова „улавя“ пулса на деня в „Дигитално“
Цветелина Янева отново показа класа и клип на световно ниво
Фотоконкурс търси вдъхновяващи хора и истории в Хасково
Проблем с електронните карти лишава деца от безплатно пътуване в градския транспорт