Италия спечели UEFA EURO 2020™ 12 юли, 2021

Италия спечели UEFA EURO 2020™
social Снимка: БТА

Италия победи Англия във финала на UEFA EURO 2020™ след 1:1 в редовното време и продълженията и 3:2 при изпълнениято на дузпи.

Така тимът на Роберто Манчини спечели за страната си втора евротитла след 1968 година, а англичаните отново не съумяха да спечелят трофей след единствения им голям - световната титла през 1966 година.

Финалът се игра на стадион „Уембли” в Лондон пред над 60000 зрители, от които към 10000 италианци.

Люк Шоу откри резултата още във 2-ата минута - това е най-бързото попадение в историята на финали на европейски първенства - 117 секунди след първия съдийски сигнал. Италия изравни в 67-ата минута с гол на Леонардо Бонучи след разбъркване, при което първо топката срещна страничния стълб на английската врата. 34-годишния Бонучи, стана най-възрастният реализатор на европейско първенство. Италианците бяха по-близо до успеха в редовното време, но се стигна до продължения, които не донесоха промяна в резултата – 1:1. При дузпите италианците вкараха три от петте си опита, а англичаните направиха три пропуска, като Джанлуиджи Донарума спаси две дузпи.

Така Италия триумфира с европейската титла и попари надеждите на англичаните да донесат купата у дома  /It’s coming home/, както се пее в хитова футболна песничка, но купата отиде в Рим /It’s coming Rome/, както се заканваха италианците.