Зрелостниците трябва сами да плащат здравните си осигуровки през лятото 18 юни, 2026
Националната агенция за приходите излезе с важно напомняне към завършилите средно образование през тази година. Всички зрелостници, които са получили своите дипломи, но все още не са започнали работа на трудов договор, трябва сами да внасят здравноосигурителните си вноски. Това специфично законово изискване важи в пълна сила и за бъдещите студенти, които предстои да започнат редовно обучение във висшите училища през новата академична година.
През преходния период от завършването на училище до официалния старт на университета или започването на работа младежите дължат здравна вноска в размер на 22,03 евро месечно. Причината за това е, че през летните месеци абитуриентите не попадат в нито една от категориите, осигурявани за сметка на държавния бюджет, и същевременно не упражняват трудова дейност. Поради това те временно не отговарят на условията за автоматично държавно покритие по реда на Закона за здравното осигуряване.
За да регулират статута си, завършилите средно образование са длъжни да подадат декларация образец №7 в приходната агенция. Законовият срок за подаване на този документ е до 25-о число на месеца, следващ месеца, в който е възникнало съответното задължение за осигуряване. В същия времеви прозорец трябва да бъде извършено и реалното плащане на дължимите суми към бюджета.
За още новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Община Русе отпуска финансова помощ за инвитро от 1 септември
Най-добрите сред най-добрите атакуват Арената в „Игри на волята“ 8
София почита Тодор Колев с безплатен концерт
Шумен, Каспичан и Велики Преслав предлагат „Оттук започва България“ за „Евровизия“
Отиде си Доли Партън - иконата на кънтри музиката
„Бонус-малус“ влиза в сила: шофьорите с повече щети ще плащат повече за „Гражданска отговорност“
Австралия изключва изцяло генерираните от ИИ песни от официалните музикални класации
Азис се похвали с нов член на семейството - Марко
Обновена е Горската пътека на приказките във Врачанския Балкан
Нова аудио гид система на три езика разказва историята на Царевец
Разногласия относно първия учебен ден за учебната 2026-2027 година