От днес избираме нов общопрактикуващ лекар онлайн или на място Днес, 01 юни, 2026
От днес до 30 юни всички здравноосигурени лица имат възможност да сменят своя личен лекар, съобщават от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). За целта гражданите трябва да попълнят формуляр за постоянен избор и да го предоставят на новоизбрания от тях общопрактикуващ лекар. Документът е достъпен на сайта на НЗОК в рубриката „За граждани“, линк „Регистрационни форми за избор на общопрактикуващ лекар“.
Процедурата по смяна на общопрактикуващ лекар може да се извърши изцяло онлайн. Електронното подаване става през секция „Е-услуги“, линк „Преглед на досие от здравноосигурените лица“, последвано от „Вход с цифров сертификат“ и меню „Избор на личен лекар“. Формулярът в този случай задължително се подписва с електронен подпис през Персонализираната информационна система (ПИС) на касата.
Пациентите не трябва да уведомяват досегашния си лекар, тъй като отписването от неговата листа се извършва по служебен път в съответната районна здравноосигурителна каса. Пълна база данни за всички договорни партньори в страната е публикувана в сайта на НЗОК под линк „Търсене на договорни партньори и дейности“, подлинк „Общопрактикуващи лекари“.
При пребиваване в друго населено място за срок под един месец и нужда от медицинска помощ при остро състояние, гражданите могат да се обърнат към всеки личен лекар. Вече не се изисква предоставяне на здравноосигурителна книжка. В тези случаи НЗОК заплаща за инцидентно оказаната помощ, а ако на пациента бъде поискана такса извън потребителската, той задължително трябва да изиска финансов документ за платените суми.
При временно отсъствие за период между един и пет месеца извън района на постоянния си лекар, осигурените лица имат право на временен избор. За целта се попълва регистрационна форма за временен избор, а след изтичането на срока лицето автоматично се връща в практиката на постоянния си лекар. Следващият период за регулярна смяна ще бъде от 1 до 31 декември.
За още новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Казанлък вече разполага с една от най-модерните мобилни сцени
От днес избираме нов общопрактикуващ лекар онлайн или на място
Папи Ханс връща усещането за лято с „90-а“
Дуа Липа се омъжи в Лондон и ще празнува в Сицилия
Концерти, състезания, рисуване и много забавления очакват децата в цялата страна
Юни носи летни бури и жеги до 37 градуса
Спортен празник "Сила, скорост, смях“ очаква децата на София на 31 май
Православната църква отбелязва празника Петдесетница
Как да организираме и контролираме екранното време на децата, според възрастта?
Неочаквани житейски моменти вдъхновиха Дарко за „Любов е“
Русе отбелязва три футболни юбилея с голям турнир