Завършващите училище трябва сами да платят здравните си вноски 20 май, 2026

Завършващите училище трябва сами да платят здравните си вноски
Снимка: БГНЕС

Учениците, които завършват средното си образование през тази година, но не започват работа веднага, трябва сами да внасят здравноосигурителните си вноски. Това правило важи и за зрелостниците, които предстои да бъдат записани като студенти редовно обучение, съобщават от Националната агенция за приходите (НАП).

Причината за това е, че в периода между завършването на училище и старта на висшето образование или започването на работа по трудов договор младежите не попадат в нито една от категориите, които се осигуряват за сметка на държавния бюджет. За тези преходни месеци те дължат вноски за своя сметка в размер на 22,03 евро месечно.

За да декларират това задължение, завършилите средно образование са длъжни да подадат декларация образец №7. Документът се подава в срок до 25-о число на месеца, следващ този, през който е възникнало задължението за осигуряване. Това е и крайният срок за реалното плащане на дължимите суми към бюджета.

Формулярът може да бъде изпратен по пощата с обратна разписка, да се подаде на място в офис на приходната агенция или по електронен път. Електронната услуга е достъпна в портала на НАП чрез персонален идентификационен код (ПИК) или с квалифициран електронен подпис (КЕП). Подробни указания за попълването са качени в рубриката „Здравно осигуряване“ на сайта на ведомството.

От НАП предупреждават, че при повече от три неплатени вноски за последните три години зрелостниците ще се окажат с прекъснати здравноосигурителни права. Това ще ограничи достъпа им до безплатни медицински услуги, финансирани от Националната здравноосигурителна каса. Върху всички просрочени плащания се начислява и законна лихва.

Гражданите могат да проверят актуалния си статус и липсващите периоди чрез безплатните електронни услуги на приходната агенция. В е-портала на НАП е достъпен и „Здравноосигурителен калкулатор“, който изчислява точния размер на дължимите вноски и натрупаните лихви.

За още новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!

 

 

Хороскоп Виж всички

Новини

Нотификация