Хора ще живеят и работят на Луната до десет години 24 април, 2026
Човечеството ще установи постоянно присъствие на Луната още в рамките на следващото десетилетие, прогнозира Дилан Тейлър, главен изпълнителен директор на космическата компания Voyager Technologies. Тейлър заяви, че до края на 2020-те години на лунната повърхност ще функционират обитаеми бази, вероятно под формата на надуваеми хабитати със системи за поддържане на живота.
Според експерта до 2032–2033 г. светлините от човешката дейност на Луната ще бъдат видими дори от Земята. Прогнозата съвпада с плановете на ключови играчи в сектора като SpaceX на Илон Мъск, която вече се фокусира върху изграждането на автономен лунен град. Междувременно компанията Blue Origin временно преустанови туристическите си полети, за да се концентрира изцяло върху създаването на устойчиво присъствие на земния спътник.
Лунната икономика е пред прага на мащабен бум, подкрепен от рекордно финансиране. През април правителството на САЩ поиска увеличение на бюджета за отбрана до 1,5 трилиона долара, а Военновъздушните и Космическите сили на САЩ заявиха бюджет от над 300 милиарда долара за фискалната 2027 г. Инвестициите в ниска околоземна орбита също бележат скок, достигайки 45 милиарда долара през 2025 г.
Voyager Technologies вече работи по проекта Starlab, който трябва да замени Международната космическа станция след нейното пенсиониране през 2030 г. Освен жилищни модули, в Космоса се очаква и появата на първите оперативни центрове за данни. Въпреки техническите предизвикателства с отвеждането на топлината, според Тейлър те ще бъдат факт до пет години.
Бившият канадски премиер Джъстин Трюдо също подчерта важността на мисиите Artemis, описвайки ги като вдъхновение в свят, в който научните постижения трябва да надделеят над невежеството. Според него стъпването на Луната и бъдещите мисии до Марс са ключови за поддържането на обществения ентусиазъм към иновациите и технологичния прогрес.
За още любопитни новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Азис - уникален, DJ Дамян - оригинален в новия им проект - „Картечница“
Крепостта "Царевец" отново се връща във времената на Второто българско царство
Над 2400 души са спасени от удавяне, БЧК отчита спад на инцидентите
Варна празнува 105 години като курорт с безплатни турове и изложба
До 3000 евро глоба в Гърция за къмпингуване на плажа
Алисия се оставя на течението в "Не спирай"
Ищар представя етно версия на „Frozen" на Мадона за първи път в България
Теодора посвети „Единствени“ на истинската и вечна любов
Откриват новата спортна зала на Троян
Дейвид Лийч се завръща с експлозивния екшън трилър „Как да обереш банка“
Безплатен исторически тур обединява три големи музея в Плевен