8 март: Ден за солидарност и борба за равноправие на жените 08 март, 2026

8 март: Ден за солидарност и борба за равноправие на жените
Снимка: Gemini

Днес, 8 март, светът отбелязва Международния ден на жената. Датата е символ на международната солидарност, силата и сплотеността на жените в борбата за равни права, мир и социална справедливост. Празникът е пряко свързан с историческите движения срещу насилието и дискриминацията.

Корените на женската борба за равнопоставеност датират още от древността, като в Древна Гърция Лизистрата организира сексуална стачка, за да спре войната. По време на Френската революция жените в Париж също излизат на протести с искания за свобода и братство. Модерната история на празника обаче започва в началото на 20 век.

Първият мащабен протест е организиран през 1857 г. в Ню Йорк от работнички в текстилни фабрики. Те настояват за подобряване на условията на труд, по-кратък работен ден и заплащане, равно на това на мъжете. През 1909 г. Американската социалистическа партия обявява 28 февруари за Национален ден на жената, като традицията се запазва до 1913 г.

Решаващата стъпка към международен статут е направена през 1910 г. в Копенхаген. По време на Втората международна конференция на работещите жени се взема решение за ежегодно честване. Първият официален Международен ден на жената е отбелязан през 1911 г. в Австрия, Германия, Швейцария и Дания с масови шествия на над един милион души.

От 1914 г. празникът започва да се чества на датата 8 март в редица държави, фокусирайки се върху политическото и икономическото равноправие. Глобалното признание настъпва през 1977 г., когато Общото събрание на ООН официално утвърждава датата като Международен ден за правата на жените и за мир.

За още любопитни новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!

 

Хороскоп Виж всички

Новини

Нотификация