Две български салати са в топ 3 на най-добрите в света 17 Февруари, 2026
Гръцката салата от остров Крит - „Дакос“ е най-добрата в света, според световните експерти на TasteAtlas.
Овчарската салата и легендарната „Снежанка“ са класирани съответно на второ и трето място.
В първата десетка попада и Шопската салата, която е класирана осма. Тя отстъпва на сходната до нея Гръцка салата, която е шеста. За сметка на това „Снежанката“ побеждава сходната гръцка салата „Дзадзики“.
Ето как експертите на TasteAtlas описват сребърния медалист в категорията салати:
„Овчарската салата е проста вариация на известната шопска салата. По същество, тя е шопска салата (краставици, домати, лук, чушки и сирене) с добавени гъби, яйца и шунка. Салатата обикновено се овкусява с растително масло, оставя се да престои няколко минути и след това е готова за консумация. Тя е особено популярна през лятото поради освежаващия си вкус и използването на сезонни зеленчуци“.
За „Снежанката“ е отбелязано, че е получила името си от преобладаващия бял цвят.
"Това е „освежаваща салата, приготвена от съставки като краставици, чесън, копър, масло, сол и българската основна съставка – кисело мляко, в този случай – прецедено, за да стане по-гъсто. Орехи, печени чушки и нарязан магданоз понякога се добавят към салатата като гарнитура, според личните предпочитания“.
Българските салати изпреварват световноизвестните „Фатуш“ и „Капрезе“, които дори са извън първите десет.
За още любопитни новини – слушай радио Веселина-най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Как интернет управлява живота на възрастните хора?
Слънчево време и температури до 15 градуса през новата седмица
Всичко за изпитите и обучението в МУ-София на отворени врати днес
„Споменът за него“: Бестселърът на Колийн Хувър оживява в кината
Хасан Адемов: Пенсиите се вдигат със 7,8% от 1 юли
Лятното часово време нарушава съня и почти удвоява мигрените
Лора Христова е „Най-вдъхновяващата българка“ за 2026 година
Папи Ханс в „Безсърдечен“ - любовта си тръгва, но взима нещо от теб
Деси Слава празнува 30 години на сцената с 11 ангелски балади
„Това не си го правил“ и „Дари коса – ПоДари усмивка“ в Бургас
Проучване в 23 държави обори правилото за 8 чаши вода на ден