Време е за житния режим на Петър Дънов: традиция, смисъл и ползи 01 Февруари, 2026

Време е за житния режим на Петър Дънов: традиция, смисъл и ползи
Снимка: Радио Веселина

Житният режим на Петър Дънов е духовно-пречистваща практика, чиято идея не е диета в съвременния смисъл, а съзнателно пречистване на тялото, ума и мислите, съчетано с вътрешна дисциплина, благодарност и настройка към природните ритми. Неслучайно го наричат "10 дни в лечебницата на природата".

Житният режим е тема и на новия епизод на предаването "Важно е да знаеш!". Всичко важно за него - как да се подготвим, каква е символиката на продуктите, които се консумират в този период, как да се захраним след това и още полезни съвети дава Иван Андонов от иницативата "ДарЛимец".

"Житният режим е едно пречистване, обновяване на тялото, на емоциите, на мислите. Той се прави точно 10 дни.", казва Иван Андонов.

Режимът на Петър Дънов се прави преди пролетта, обикновено през февруари, като най-подходящото време е няколко дни след Пълнолуние. През 2026 г началото е 4 февруари.

По време на 10-те дни, човек всеки ден се храни със 100 грама жито/лимец (което може да раздели на 3 части – сутрин, обед и вечер), 3 ябълки, 9 ореха, мед и лимон по желание, и вода в изобилно количество.

" Всеки един от продуктите, които консумираме по време на житния режим си има своята символика. Житото според Петър Дънов е символ на еволюцията на човешката душа или емблема на Христос. Ябълките са свързани със сърцето.  Орехите са свързани с мислите и ума. ", разказва Андонов. 

Защо е важно да подготвим тялото си преди да започнем житен режим, защо е хубаво да се пие топла вода, кои са неразположенията, които можем да усетим по време на това прочистване на тялото и какво представлява т.нар. "ангелска супа", която се консумира в последния десети ден, чуйте в интервюто:

Слушай "Важно е да знаеш!", всяка неделя, от 8:00 часа, в ефира на радио Веселина - най-добрият микс от песни!

Хороскоп Виж всички

Новини

Нотификация