„Симитлия – Древната земя на кукерите“ събира групи от цялата страна 10 януари, 2026
22-то издание на двудневния фестивал „Симитлия – Древната земя на кукерите“ ще започне с шествие със звънци, което ще тръгне в 9:30 часа от централния площад на Симитли и ще се отправи до стадиона в града.
Участие във фестивала са заявили десетки групи от цялата страна. Сред тях са кукери, сурвакари, станчинари от Благоевградско, Карловско, Пернишко, Кюстендилско, Пазарджишко, Старозагорско, Ямболско и Софийско.
Тази година организационният комитет на фестивала обявява конкурс за най-добра фотография, заснета по време на XXII-то издание на обичания и пъстър празник.
В конкурса могат да участват както професионални фотографи, така и любители. Крайният срок за участие е 16 януари, победителите ще бъдат обявени на 2 февруари, а авторите на отличените снимки ще бъдат официално наградени.
Във връзка с провеждането на фестивала се въвежда временна организация на движението за втория фестивален ден – 11 януари, съобщиха от Община Симитли.
По традиция на втория ден на „Симитлия – Древната земя на кукерите“ на стадион „Септември“ дефилират местните групи, пресъздавайки характерните за района обичаи.
За времето от 9:00 до 18:00 часа се въвежда забрана за преминаване по главната улица „Георги Димитров“ в участъка от градския пазар до кръстовището ѝ с ул. „Бреза“ ( в района на детска градина „Радост“). За посочения период ще бъде разрешено единствено движението на превозни средства за обществен превоз на пътници и специализиран превоз на деца и ученици.
За още новини от страната – слушай радио Веселина-най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Пловдив празнува 3 март с 400 нови национални знамена и богата програма
България отбелязва 148 години от Освобождението на 3 март
БДЖ представя локомотив „Васил Левски“ на гарата в Карлово
BANGARANGA на DARA с рекордни гледания преди Евровизия 2026
Автомобилите на Google Maps обновяват кадрите от България
Истината зад белезите
Троян представя "Съкровища от българските земи"
„Битка след битка" с поредна награда и заявка на Пол Томас Андерсън за Оскар
Деца от Велико Търново правят уникални облекла за любими книги
От чалга до шансон: Александра Панайотова, която разтърси социалните мрежи
"Bangaranga" е песента, с която DARA ще представи България на Евровизия