Кръстовище в Стара Загора оживя с многоцветна мозайка от растения 19 декември, 2025
Мозайките „Изворът на живота“ и „Дионисиево шествие” - пряк исторически символ на Стара Загора, оживяха с цветя в кръговото кръстовище до парк „Зелен клин“ в града.
Новото бижу в градската среда е реализирано от Общината и е дело на дизайнера Лора Гидимаркова и ландшафтния архитект Биляна Димитрова.
Живописният проект обединява елемент от прочутата римска мозайка, открита в античното селище Августа Траяна в град Стара Загора.
„Централната част е обградена от впечатляващ мотив, известен като „бягащата вълна“, характерен за римските мозайки и символ на движение, хармония и вечност“, разкриват метафорично специалистите, реализирали проекта.
Геометричната вълна създава ритъм и ясни визуални ориентири за водачите, което повишава безопасността на движението.
Чрез растителност и декоративни материали са пресъздадени античната мозайка с висока точност, което прави кръговото кръстовище уникално за Европа. С развитието на растенията във времето мозайката ще придобие триизмерен облик.
Видовете растения са прецизно подбрани. Те са изключително устойчиви, дори през зимата, и изискват минимална поддръжка. Включени са многогодишни храсти, обагрени в жълти, червени и масленозелени окраски, почвопокривни вечнозелени и цъфтящи растения и сезонни цветя за акцент върху ритъма на „Бягащата вълна“.
За още новини от страната – слушай радио Веселина-най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Спад на температурите, валежи и градушки през новата седмица
Благоевград предлага 16 климатични убежища от жегата
"Утре ще е късно" - нова изненада от Симона Загорова
Фестивалът Стъклена плетеница започва в архитектурния резерват Боженци
AI в медицината - част II
Честванията на Шипка ще са с вход свободен за Паметника на свободата
Предлагат въвеждане на воден режим в Кюстендил заради сушата
Агенцията по заетостта отпуска финансови стимули за преселение в малки населени места
Васил Терзиев опроверга информациите за глоби за детски рождени дни в парковете в София
Дара Екимова „улавя“ пулса на деня в „Дигитално“
Цветелина Янева отново показа класа и клип на световно ниво