Парламентът отхвърли предложението за пълно обезщетение при майчинство 05 ноември, 2025
Предложението на ПП-ДБ за увеличаване на обезщетението при неизползван отпуск за майчинство от 50% на 100% беше отхвърлено от парламента.
Според вносителите, при разход от 2,4 млн. лева, предложението би донесло приходи от 26 млн. лева, позовавайки се на данни от Националния статистически институт (НСИ). Те подчертаха, че увеличението на обезщетението би стимулирало майките да се върнат по-рано на работа, което от своя страна би повишило приходите от осигуровки и данъци.
Управляващите обаче защитиха алтернативен подход, заложен в проектобюджета за 2026 г., според който работещите майки ще получават 75% от обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Това предложение предвижда обезщетение от 675 лева, вместо 780 лева, както би било при 100%.
Нина Димитрова от БСП определи предложението на ПП-ДБ като "популистко и финансово неизпълнимо", подчертавайки, че настоящата мярка е единствената реалистична в рамките на бюджета.
В отговор, Асен Василев от ПП-ДБ заяви, че са предоставили на депутатите писмо от Националния осигурителен институт (НОИ), което показва, че при 100% обезщетение бюджетът би бил на плюс, а не на минус.
Дебатът подчерта различията в подхода към социалната политика и финансирането ѝ, като темата вероятно ще остане в дневния ред и при обсъждането на окончателния бюджет за следващата година.
За още любопитни новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Ивана: "Да грабнем момента и да му се насладим"
На Секновение денят и нощта стават равни и не се ядат червени плодове
Китайски инфлуенсъри ще популяризират киселото мляко на Момчиловци
Жените и лятото
Българският фолклор оживява на „Богородична стъпка 2026“
МВР предупреждава гражданите за фишинг измама с фалшиви полицейски призовки
Когато продължението е по-добро от оригинала: филмите, които успяха да надминат първата част
Нови чартърни и редовни полети свързват Германия с Варна и Бургас през 2027 година
Торино, Пашата и Evangelia се събраха за хитова колаборация
„Пирин Фолк“ събира в Сандански хиляди почитатели на македонската песен
„Реките на София“ се завръщат със светещи лодки, спортна зона и забавления за цялото семейство