
Комари се появиха за първи път в Исландия Днес, 21 октомври, 2025

За първи път в историята в Исландия са открити комари, съобщава The Guardian. Откритието е потвърдено от Матиас Алфредсон, ентомолог от Института по естествени науки на Исландия, който е идентифицирал три екземпляра от вида Culiseta annulata – две женски и един мъжки, събрани в района Кидафел, Кьос.
До този момент Исландия беше една от малкото страни в света без популация от комари, наред с Антарктида. Според учените, глобалното затопляне, което в Исландия протича четири пъти по-бързо от средното за северното полукълбо, създава по-благоприятни условия за насекомите, включително блата и езера, подходящи за размножаване.
Видът Culiseta annulata е известен със студоустойчивостта си – той може да оцелява в мазета и хамбари през зимата, което го прави потенциално устойчив в исландския климат.
Откритието е направено от Бьорн Хялтасон, граждански учен, който е забелязал насекомите върху лента с червено вино, предназначена за привличане на пеперуди. След като ги е уловил, той ги е изпратил за анализ, а информацията е публикувал във Facebook групата „Насекоми в Исландия“.
Случаят се вписва в глобалната тенденция на разширяване на ареала на комарите. През 2025 г. във Великобритания са открити яйца на египетски комар (Aedes aegypti) и азиатски тигров комар (Aedes albopictus) – инвазивни видове, способни да разпространяват тропически болести като денга, чикунгуня и Зика вируса.
Откритието в Исландия е знаков пример за екологичните промени, предизвикани от затоплянето на климата, и подчертава необходимостта от наблюдение и превенция на нови биологични рискове.
За още любопитни новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини

Комари се появиха за първи път в Исландия

Прага забранява електрическите тротинетки от 2026 г.

"Черният телефон 2" е най-гледаният филм у нас

Малума не спира да подкрепя новите гласове в латино музиката

Младежи от Пловдив се срещат с водещи работодатели

Драгана Миркович стана баба

Елон Мъск въвежда пазар за потребителски имена в платформата X

Ръст в туризма: България привлича повече чужденци

Как промените в климата през есента влияят на горните дихателни пътища

Нова автобусна линия ще свърже „Малинова долина“ с метрото

Фолклорът оживява с нова версия на „Пустоно лудо и младо“ на Поли Хубавенска
