МОН стартира „Избирам да следвам в България“ 26 юли, 2025
Талантливи ученици и първокурсници, които са се проявили в международни олимпиади, ще могат да учат безплатно във висши училища и да получават стипендии.
Това предвижда новата програма на МОН - „Избирам да следвам в България“, публикувана за обществено обсъждане. Целта е не само да се мотивират и насърчават талантливите ни умове, но и да се предотврати техния отлив към чужбина.
Подкрепа по програмата ще получат лауреати от международни олимпиади, които са завоювали златни, сребърни или бронзови медали в следните дисциплини: математика, информатика, физика, химия, биология, астрономия, лингвистика, география/науки за земята и изкуствен интелект. При продължаване на обучението си в българско висше училище, те няма да заплащат семестриални такси и ще получават стипендии в размер на една минимална работна заплата за съответната година, но не повече от 665 евро.
Общият размер на програмата е 3,6 млн.евро. Средствата ще се предоставят на държавните висши училища, които ще изплащат стипендиите на студентите. Програмата ще има продължителност от 60 месеца, като финансирането ще се разпределя по академични години в зависимост от броя на записаните лауреати.
За още новини от страната – слушай радио Веселина-най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
Три милиона бездомни котки обитават улиците на Гърция
Бул. „Тодор Каблешков“ вече е напълно завършен в София
БПЦ няма да лети за Благодатния огън заради войната в Близкия изток
Боядисване на яйца, спортни игри и шествие на Велики четвъртък в София
„Златни младоженци“ ще си кажат отново „Да“ в Търговище
Прощаваме се с Михаил Белчев - една от най-ярките личности в българската музика и култура
Виена вдигна глобите за изхвърлен фас на 70 евро
Как ще се движи градският транспорт в София в нощта на Възкресение
Кой ще е енергийно беден? Кабинетът прие нови критерии
„Благодаря“ събира фолклор и опера с послание за вяра и сила
Ученици от цялата страна отбелязват 150-годишнината от Априлското въстание