Започнаха тестове на новата система за контрол на средна скорост в София 10 април, 2025
Днес започнаха тестовете на системата за секционен контрол на средна скорост – нов подход за автоматизирано следене на движението по пътищата.
Националното тол управление, съвместно с Българския институт по метрология, извършва изпитванията с цел да провери точността на измерванията преди официалното ѝ въвеждане в експлоатация.
Тестовете се провеждат на Северната скоростна тангента в София, в участък с дължина 10,278 км.
При първите изпитания присъстваха министърът на регионалното развитие Иван Иванов, директорът на Тол управлението проф. Олег Асенов и председателят на Института по метрология Паун Илчев.
За пълноценна проверка на системата са планирани 500 преминавания при различни скорости, атмосферни условия и часове от денонощието.
При всяко преминаване ще се сравнява реалната скорост на автомобила с отчетената от системата, според утвърдена методика за измерване.
Системата за измерване на средна скорост представлява измервателно средство, което трябва да отговаря на европейските регулации и стандарти за точност.
Затова устройствата подлежат на процедури по оценка на съответствие, извършвани от Българския институт по метрология.
След като бъде завършена процедурата по одобрение на типа, и след влизане в сила на необходимите законови промени, Министерството на вътрешните работи (МВР) ще може да използва събраните данни за прилагане на закона и санкциониране на нарушители.
За още любопитни новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
На Секновение денят и нощта стават равни и не се ядат червени плодове
Китайски инфлуенсъри ще популяризират киселото мляко на Момчиловци
Жените и лятото
Българският фолклор оживява на „Богородична стъпка 2026“
МВР предупреждава гражданите за фишинг измама с фалшиви полицейски призовки
Когато продължението е по-добро от оригинала: филмите, които успяха да надминат първата част
Нови чартърни и редовни полети свързват Германия с Варна и Бургас през 2027 година
Торино, Пашата и Evangelia се събраха за хитова колаборация
„Пирин Фолк“ събира в Сандански хиляди почитатели на македонската песен
„Реките на София“ се завръщат със светещи лодки, спортна зона и забавления за цялото семейство
Продължаваме промяната внася законопроект за движение на такситата в бус лентите