Тревожна статистика: Над 26% от учениците в България употребяват тютюневи изделия 11 март, 2025
Над 26,6% от учениците в България употребяват някакъв вид тютюневи изделия, включително нагреваеми продукти. Това сочат данните от проучване на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), проведено през 2023 г. сред 4074 ученици от 7, 8 и 9 клас.
Според резултатите 23,6% от учениците пушат тютюн, а 19,8% употребяват конвенционални цигари. Електронните цигари и вейповете са по-популярни от обикновените цигари – 23,3% от учениците ги използват. Нагреваемите тютюневи изделия също са разпространени сред 20,5% от учениците, а 2,9% употребяват бездимен тютюн.
Друг тревожен факт е, че 10,7% от учениците използват никотинови пакетчета, като тази тенденция е по-силно изразена сред момчетата.
Масово излагане на тютюнев дим
Пасивното пушене също остава сериозен проблем. Данните сочат, че 54,7% от учениците са били изложени на тютюнев дим у дома, а 62,7% – на обществени места.
Въпреки забраните за продажба на цигари на непълнолетни, 63,7% от пушещите ученици не са срещнали пречки при закупуването им, като 46,2% са ги купили от магазин, павилион или супермаркет.
Намалява информираността за вредата от тютюнопушенето
Проучването отбелязва, че все по-малко ученици получават информация за вредата от тютюнопушенето. Спада и процентът на тези, които виждат анти-тютюневи послания в медиите, докато рекламите и промоциите на тютюневи изделия остават силно разпространени – 60% от учениците са ги забелязали.
Изследването е част от Глобалното проучване на тютюнопушенето сред младите хора (GYTS), проведено със съдействието на Световната здравна организация (СЗО) и Центъра за контрол на заболяванията на САЩ (CDC).
Хороскоп Виж всички
Новини
„Битка след битка“ спечели шест награди БАФТА
България завърши на 28-то място по медали на Зимната олимпиада
България ще има поклоннически маршрут като испанския Камино
Филм с българско участие спечели „Сребърна мечка" на Берлинале
Как да запазим мозъка си здрав – ежедневни стъпки за силна памет
Сирни заговезни: Време за прошка, древни традиции и духовна подготовка за Великия пост
Исхемична болест
Валя Балканска е номинирана за „Вдъхновител и пазител на непреходните ценности“
Магията на зелените очи: Защо те са най-редкият и мистичен феномен в света
Стара Загора е домакин на мащабен Панаир на науките и технологиите
Софийското метро изпреварва Варшава по мащаб до 2027 година