Поставят 55-метров пилон с националния флаг на хълм „Боровец“ в Ямбол 22 януари, 2023
Близо 85 хил. лева са събрани в дарителска кампания за поставяне на 55-метров пилон с националния флаг на хълм „Боровец“ в Ямбол.
Предвижда се знамето да бъде издигнато в близост до 52-метровата телевизионна кула на хълма. Идеята на общинското ръководство е националният флаг да бъде видим от всички точки в града и от автомагистрала „Тракия“. Пространството около него ще бъде облагородено и ще бъде поставена паркова мебел.
До момента в кампанията са се включили 83-ма дарители – граждани, общински съветници, фирми. Първото дарение е размер на 10 хил. лева и е направено от кмета на града Валентин Ревански . Сумата за реализиране на инициативата възлиза на 65 хил. Лева.
Идеята на местната управа е да популяризира факта за „ямболската връзка“ при създаването на първообраза на националния ни флаг – Браилското знаме. То е ушито от 14-годишната Стилияна Параскевова, по идея на баща ѝ Иван Параскевов, буден ямболски търговец. Той се заселва в Браила с брат си през 1851 г. Напускат България и родния Ямбол поради угрозата да бъдат арестувани от османските власти за свободолюбивия им дух.
Иван Параскевов казва: „Бялото ще бъде отгоре, защото бялото и България започват с буквата „Б". Горе бялото, горе България!".
Трибагреникът е предаден на великия княз Николай Николаевич, главнокомандващ на руската армия по време на Руско-турската война.
Хороскоп Виж всички
Новини
Над 2400 души са спасени от удавяне, БЧК отчита спад на инцидентите
Варна празнува 105 години като курорт с безплатни турове и изложба
До 3000 евро глоба в Гърция за къмпингуване на плажа
Алисия се оставя на течението в "Не спирай"
Ищар представя етно версия на „Frozen" на Мадона за първи път в България
Теодора посвети „Единствени“ на истинската и вечна любов
Откриват новата спортна зала на Троян
Дейвид Лийч се завръща с експлозивния екшън трилър „Как да обереш банка“
Безплатен исторически тур обединява три големи музея в Плевен
Безплатно автокино в Ямбол с комедията „Брънч за начинаещи“
Цвети Радойчева с премиера на “Има те” по радио Веселина