Ретро пътешествие с „Баба Меца“: БДЖ отбелязва 1 юни с влак до Перник 21 май, 2025
По повод Международния ден на детето – 1 юни, БДЖ организира атракционно ретро пътуване за всички малки и големи любители на влаковете. Специалният влак ще се движи по маршрута София – Перник – София, като предлага възможност за незабравимо изживяване и среща с влаковата история на България.
Главната атракция в състава ще бъде легендарният парен локомотив № 46.03, известен с прозвището „Баба Меца“. Макар да не е от най-бързите, локомотивът е символ на изключителна мощност и издръжливост, служил десетилетия наред за превоз на тежки товарни влакове през проходите на Владая и Разменна, още от 30-те години до края на 60-те години на XX век.
Празничната композиция ще включва пет тематично украсени пътнически вагона, както и вагон от правителствения влак "Витоша Експрес", който ще бъде отворен за посещения по време на престоя на гара Перник.
Събитието се осъществява с подкрепата на един от най-големите онлайн магазини за книги и детски артикули в България, както и производители на студено пресовани сокове. Всички пътници ще получат освежаващи напитки, а за децата са подготвени специални подаръци.
Разписание на влака на 1 юни (неделя):
-
Отпътуване от Централна гара София: 09:50 ч.
-
Пристигане в Перник: 11:46 ч.
-
Отпътуване обратно към София: 15:00 ч.
-
Пристигане в столицата: 16:28 ч.
По време на престоя в Перник, пътниците ще имат възможност да се включат в празничната програма на града, както и да разгледат уникалния подземен минен музей – единствен по рода си на Балканите. Допълнително могат да бъдат посетени Минната дирекция, Пернишката крепост и Централният градски парк.
Цени на билети за двупосочно пътуване:
-
Възрастни: 45 лв. (с включено запазено място)
-
Деца до 10 години: 22.50 лв.
За още любопитни новини – слушай радио Веселина – най-добрият микс от песни!
Хороскоп Виж всички
Новини
София празнува 24 май с шествие, концерти и 24-часов маратон
Плевен чества 24 май със 100 минути автентични хора̀ от цяла България
Екранът и децата
Ямбол празнува Свети дух със звезди от La Bouche и Milli Vanilli
Музеи, галерии и културни пространства отварят врати за цялото семейство
КНСБ с остра позиция срещу орязването на заплати в бюджет 2026
Общинският съвет в Бургас подкрепи домакинство на Евровизия
Рядък фрагмент от Айфеловата кула продаден за 450 160 евро
Глория: Пътят от рози към "Най-добрите"
Вениамин за дуетната версия на „Юлска нощ“: "Няма случайни срещи и моменти”
Борис Илиев с нова емоционална изповед за любовта, която остава