Посещенията в националните паркове по света могат да доведат до подобряване на психичното здраве, оценено на около 6 трилиона щатски долара (5,4 трилиона евро), според екип от еколози, психолози и икономисти от университета в Грифит в Австралия.
„Хората вече посещават паркове, за да се възстановят от стреса“, казва водещият автор Ралф Бъкли. „От гледна точка на здравеопазването, това е финансирана от пациента терапия.“
Чрез три пилотни проучвания, включващи почти 20 000 души – посетители на националните паркове Ламингтън и Спрингбрук - изследователите измерват влиянието на посещенията в парка върху качеството на живот.
Изводите са, че без паркове на открито, разходите за лошо психично здраве могат да струват само на Австралия допълнителни 145 милиарда долара годишно.
Спестяванията включват не само разходите за лечения и грижи за психичното здраве, но също така и свързаните с тях разходи поради отсъствия или лоша продуктивност и антисоциално поведение, като вандализъм и домашно насилие.
Авторите предполагат, че откритията могат да се използват и като аргумент за инвестиране на повече средства в градските паркове.